Foredrag, workshops og oplevelser, der samler mennesker


For os handler vinterbadning om mere end et hurtigt dyp i det kolde vand.


Hos Vinterbadeklub Aarhus Ø ønsker vi at skabe et levende fællesskab, hvor medlemmer bliver inspireret og møder mennesker, som de måske ellers ikke ville have mødt. Derfor arrangerer vi gennem hele sæsonen foredrag, workshops og aktiviteter, som gør klubben til meget mere end et sted at vinterbade.


Vi inviterer nogle af landets mest inspirerende mennesker til Aarhus for at dele deres erfaringer, perspektiver og historier. Det kan være eventyrere, eliteidrætsudøvere, forskere eller eksperter inden for sundhed, trivsel og fællesskab. Fælles for dem er, at de giver stof til eftertanke og skaber samtaler, som fortsætter længe efter, at vores arrangement er slut.


Vores workshops giver mulighed for selv at prøve kræfter med nye metoder og teknikker. Det kan være åndedrætsøvelser, mentale redskaber eller andre aktiviteter, som styrker både krop og sind – naturligvis med vinterbadning og sauna som en naturlig del af oplevelsen.


Vi tror på, at de stærkeste fællesskaber opstår, når mennesker ikke kun mødes om en aktivitet, men også om nysgerrighed, nærvær og fælles oplevelser. Derfor udvikler vi løbende nye formater og ideer.


Nogle arrangementer er eksklusive for klubbens medlemmer, mens andre er åbne for alle med interesse for vinterbadning og fællesskab.


Hold øje med aktivitetskalenderen. Vi glæder os til at byde dig velkommen. 

Mere end et foredrag


Til vores foredrag inviterer vi eventyrere, forskere, eksperter og inspirerende personligheder, der giver nye perspektiver og inspiration til livet og det at være menneske. Vi har fx haft besøg af Susanna Søberg, Daniel Rye, Rasmus Kragh, Lasse Enkebølle Rasmussen og Erik W. Petersen.

Fællesskabet i klubben


Det er ofte samtalerne før og efter arrangementerne, der bliver husket længst. Derfor er vores aktiviteter lige så meget en mulighed for at at møde andre mennesker, som du måske ellers ikke ville have mødt, som for at høre et spændende oplæg.

Læring gennem oplevelser og workshops


Vi tror på, at oplevelser huskes bedst, når man selv deltager. Derfor kombinerer vi oplæg med praksis, hvor deltagerne kan arbejde med eksempelvis åndedræt, bevægelse eller mentale teknikker. 

Udlån af sauna


Bekmærk, at vi hverken udlåner eller udlejer saunaen til arrangementer og events. Det gælder både for medlemmer og ikke-medlemmer. 

627538IMG_9595
491745222_1257888519518611_5572435910884602698_n